Final Scores from Tuesday, Feb. 2nd

Final Scores from Tuesday, Feb. 2nd

BOYS BASKETBALL

Alcester-Hudson 34, Centerville 26

Castlewood 62, Waubay/Summit 52

Chamberlain 61, Platte-Geddes 50

Elkton-Lake Benton 52, Deuel 42

Ethan 73, Sanborn Central/Woonsocket 50

Flandreau 79, Dell Rapids 67

Freeman Academy/Marion 62, Marty Indian 48

Garretson 53, Baltic 40

Groton Area 45, Langford 37

Hamlin 47, Arlington 45

Hanson 45, Wagner 37

Harrisburg 56, Sioux Falls O’Gorman 46

Hitchcock-Tulare 53, James Valley Christian 49

Howard 63, Irene-Wakonda 18

Kadoka Area 56, Bennett County 42

Kimball/White Lake 64, Colome 49

Lake Preston 61, Great Plains Lutheran 54

Lennox 55, Elk Point-Jefferson 41

Lyman 65, Gregory 56

McCook Central/Montrose 60, Parkston 45

Menno 61, Avon 50

Milbank 58, Ortonville, Minn. 38

Oldham-Ramona/Rutland 55, Mitchell Christian 47

Parker 56, Chester 35

Philip 49, New Underwood 37

Pierre 46, Mitchell 44

Potter County 73, Redfield 52

Sioux Falls Christian 94, Canton 50

Sioux Falls Lincoln 54, Brookings 45

Sioux Falls Roosevelt 65, Watertown 41

Sisseton 51, Britton-Hecla 31

Spearfish 69, Lead-Deadwood 43

St. Thomas More 55, Sturgis Brown 29

Sully Buttes 71, Jones County 49

Tea Area 61, Western Christian, Iowa 46

Tripp-Delmont/Armour 48, Gayville-Volin 44

Viborg-Hurley 80, Canistota 58

Warner 47, Faulkton 19

Webster 51, Wilmot 45

Wessington Springs 68, Iroquois 30

West Central 71, Tri-Valley 62

Winner 76, Miller 31

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Stanley County vs. Lakota Tech, ppd.

GIRLS BASKETBALL

Aberdeen Roncalli 45, Groton Area 41

Alcester-Hudson 56, Centerville 45

Brandon Valley 73, Sioux Falls O’Gorman 72, OT

Castlewood 53, Waubay/Summit 32

Chamberlain 54, Platte-Geddes 46

Colman-Egan 52, Bridgewater-Emery 51

Corsica/Stickney 56, Burke 21

Deubrook 45, Madison 39

Deuel 35, Elkton-Lake Benton 30

Dupree 72, Timber Lake 62

Ethan 45, Sanborn Central/Woonsocket 32

Faulkton 53, Warner 47

Flandreau 67, Dell Rapids 46

Florence/Henry 56, Waverly-South Shore 27

Hamlin 57, Arlington 36

Hitchcock-Tulare 53, James Valley Christian 48

Howard 58, Irene-Wakonda 35

Ipswich 51, Leola/Frederick 33

Jones County 47, Sully Buttes 32

Kimball/White Lake 56, Wolsey-Wessington 34

Lemmon 37, Harding County 35

Lennox 43, Elk Point-Jefferson 16

Linton-HMB, N.D. 52, Herreid/Selby Area 42

Marty Indian 57, Freeman Academy/Marion 51

McCook Central/Montrose 60, Parkston 45

Menno 52, Avon 51

Milbank 54, Ortonville, Minn. 18

Mitchell 50, Pierre 45

Parker 55, Chester 41

Rapid City Stevens 79, Douglas 28

Redfield 55, Potter County 40

Scotland 54, Freeman 43

Sioux Falls Lincoln 49, Brookings 47

Sioux Falls Washington 78, Huron 38

Sisseton 65, Britton-Hecla 28

Spearfish 59, Lead-Deadwood 38

St. Thomas More 62, Belle Fourche 14

Tea Area 62, Western Christian, Iowa 48

Tripp-Delmont/Armour 34, Gayville-Volin 28

Wagner 52, Hanson 48

Wall 52, Hot Springs 29

Watertown 37, Sioux Falls Roosevelt 30

Webster 50, Wilmot 49

West Central 67, Tri-Valley 51

White River 66, Lower Brule 34

Winner 53, Miller 20

WKLL Tournament=

Quarterfinal=

Tri-State, N.D. 60, Great Plains Lutheran 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Stanley County vs. Lakota Tech, ppd.